Make your own free website on Tripod.com

Ne ses karı ne klavye, FL Studio beş basar hepsine


Efendim, FL Studio bence kullanımı çok rahat ve oldukça da kaliteli bir müzik programıdır. Hani belki piyasadiklerin en iyisi değildir, Ne biliyim bir Reason kadar cafcaflı ya da Cubase kadar profösyönel işi değil belki ama eminim Reason'ın yaptığı herşeyi yapabilir ve düzgün kullanılırsa oldukça kaliteli çalışmalar ortaya konulabilir. Hatta davul yazması en rahat programlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Bakınız davulları FL Studio ile yapılmış parça örneklerini şurada bulabilirsiniz. Arkdaşımın amatör müzik grubu, işallah yakında ünlü olacaklar ama bu gidişin bir değişmesi lazım.

Neyse canım kardeşlerim. Burada FL Studio kullanarak yaptığım çoğu drum'n bass tarzda şarkıyı bulabilirsiniz. Kronolojik olarak sıralanmıştır. İyi olduklarını falan iddia etmiyorum, deneme işte ama seveni de yok değil diyecem yalan olacak. Bir adam dışında pek sevenini de görmedim zaten. Neyse işte buyrun.

Inmute

İlk yaptığım şarkı. Fl Studio 4.5.2 kullanarak yapılmıştır ve sadece program içerisindeki sampleları ve hazır synth presetleri kullandım. Breakbeat tarzında. Biraz melodi de yok değil.

Mute696 - Mafia Monkey

İlk ismi Monkey Buisness olan bu şarkı abuk sabuk denemelerden soora tech step tadındaki drum n'bass'e yakın yaptığım ilk şarkı herhalde. Başlangıçtaki bass olmayan uyuz bölümden sonra oldukça sertleşen, bolca endüstriyel ses ve ince garip melodili bir string içeriyor. Bolca distort edilmiş bir bassline'a ve şimdi yap desen yapamıycam kaotiklikte bir ritmi var. Severim, arada dinlerim.

Mute696 - Plastic Nuke Bomb (Uranium Mix)

Adından anlaşılacağı üzere bu da üzerinden ikinci defa geçilmiş bir şarkı ama monkeyler kadar da çok oynamadım bununla. Atmosferik melodik bir havası var. Klasik dup dup tak duba dupa dup tak ritmini congo bongo benzeri samplelar ile destekledik. Hoş oldu. Bolca pahalı (tabii ki korsan:) synth içeriyor. Sanırım bu yüzden diğerlerinden daha kaliteli gibi duruyor. Tek eksiği basslar desem garip kaçar di mi? Sonuçta drum n'bass yapıyoruz.

POTS - We rule the streets now

En sevdiğim şarkı. Bir arkadaşım tarz olarak bunun için tech-house tadında demişti. Bilemiyorum ne kadar doğru. Biraz house var işin içinde ama bass ve davul da breakbeat tadında. Yine melodik. Fl Studio ile birlikte gelen synthler ve ordan burdan bulduğum birkaç sample dışında dışarıdan hiçbir eklentisi yok. Bunu yaptıktan sonra FL Studio nelere kadirmiş dedirtti bana.

Atmasyon_11

"We rule the streets now" dan sonra en basit FL synthleri ile neler yapabilirim bir bakıyım dedim ve ortaya bu çıktı. Çoğu insanın sinir bozucu bulduğu bir synth sesi içeriyor ama o çoğu insan gıcık oldukça ben daha çok sevdim (Çoğu dediğim de 2 kişi:) Tarzı falan yok ancak kesinlikle breakbeat ya da drum n'bass le de alakalı değil. Çok basit bir ritm üzerine melodik syntlerden oluşmuş bir şakı. Minimal diyesim geliyor ama bu tarz için de biraz sert kaçıyor sanırsam. Aynı zamanda ilk defa kendi kendime akor denediğim bir proje. Artık ne kadar doğru orasını bilmem:)